Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Spotkanie nad morzem - streszczenie - strona 3

wyjechała i pogoda od razu się poprawiła. Danusia udała się do rybaka by oddać mu pieniądze. Zapytała mężczyznę o spotkaną wcześniej dziewczynkę. Okazało się, że poszła na jagody.
   Danusia wracała w kierunku domu i spotkała chłopaka, który wcześniej bił Elzę. Chłopiec rozpoznał ją i ponownie stał się agresywny. Na szczęście babcia chłopca w porę zauważyła całą sytuację, a napastnik uciekł.

„Elza”

   Artur spędzał czas z rówieśnikami proponując Danusi wspólne wyprawy na plażę. Dziewczynka nie czuła się jednak dobrze ze starszymi od siebie ludźmi i pewnego dnia wybrała się ponownie do domu Budziszów. Tam powiedziano jej, że Elza pasie kozy pod lasem. Danusia odnalazła dziewczynkę. W rozmowie dowiedziała się, że jej rodzice nie żyją, dziewczynka nie uczęszcza do szkoły i zauważyła, że myli kolory. Dziewczynki umówiły się na kolejne spotkanie wieczorem.

„Noc odkrywa tajemnice”

   Po powrocie do domu Artur zaproponował Danusi wycieczkę statkiem. Dziewczynka odmówiła, ponieważ zamierzała spotkać się z Elzą. W nocy Smok zaczął głośno skamleć. Okazało się, że pani Ada dostała ataku dusznicy. Kobieta leżała w bezruchu na łóżku. Artur podał pani Rudzkiej zastrzyk i niedługo potem kobieta poczuła się lepiej. Chłopak opowiedział Danusi, że mąż pani Ady zginął w powstaniu warszawskim, a córka zmarła na dyfteryt. Danusia opowiedziała Arturowi o poznanej na plaży dziewczynce. Doszli do wniosku, że chłopiec krzycząc „Najda”, miał na myśli znajda.

„Dzień odkrywa tajemnice”

   Danusia podczas kolejnego spotkania z Elzą podarowała dziewczynce książkę. Ta jednak zamiast ucieszyć się z prezentu rozpłakała się i oddała podarunek. Wkrótce wyjaśniła, że niestety jest niewidoma.

„Komu powiedzieć?”

   Danusia po powrocie do domu długo rozmyślała o Elzie. Było jej bardzo żal nowej przyjaciółki, ale