Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Danusia Gawlikówna - charakterystyka • Spotkanie nad morzem

Danusia to jedenastoletnia dziewczynka mieszkająca w Toruniu, która bardzo chciała sama pojechac nad morze do znajomej mamy. Po długich namowach rodzice dziewczynki w końcu zgodzili się. Z początku Danusia była typem samotnika i wolała spędzac samotnie wakacje nad morzem. Szybko jednak znudziły ją spacery, zaczęło brakowac jej towarzystwa. Odnalazła je w Arturze, jednak ten spędzał czas ze swoimi rówieśnikami. Co prawda chętnie zabierał na spotkania także Danusię, ale mimo to dziewczynka źle czuła się w towarzystwie starszych od siebie.
   Danusia na początku swojego pobytu nad morzem była zarozumiała i nie miała własnego zdania. Często postępowała egoistycznie i bardzo nie lubiła, gdy ktoś narzucał jej swoją wolę. Z tego też względu nie polubiła starszej pani, babci Artura, która panoszyła się po domu swojej synowej. Elzę także Dansuia traktowała z góry, zmieniła się dopiero wówczas, gdy na jaw wyszła tajemnica koleżanki. Nagle zaczęła współczuc dziewczynce i doceniac własną sytuację. Elza wzbudziła w niej szacunek i podziw. Danusia strarała się opiekowac nią najlepiej, jak potrafiła. Znajomośc z Elzą pozwoliła znaleźc jej radośc płynącą z życia i drobnostek. Stała się odpowiedzialna, choc nie zawsze brała pod uwagę wszystkie konsekwencje swojego postępowania. Podczas zabawy łódkami nie posłuchała bardziej doświadczonej pod tym względem przyjaciółki i naraziła siebie i ją na wielkie niebezpieczeństwo. Danusia przywiązała się do Elzy, a myśl o zbliżającym się rozstaniu napawała ją smutkiem. Nigdy do tej pory nie poznała tak bogatej wewnętrznie osoby i nigdy z nikim tak miło jej się nie rozmawiało. Pragnęła pomóc niewidomej opowiadając o wyglądzie różnych przedmiotów dookoła, opisując morze i nadmorską roślinnośc. Skłamała także mówiąc, że Elza jest od niej ładniejsza, gdyż